Tokenizacja, czyli proces przekształcania przedmiotów ze świata rzeczywistego w cyfrowe odpowiedniki przy wykorzystaniu technologii blockchain, staje się jednym z najbardziej obiecujących trendów w świecie tzw. zdecentralizowanych finansów. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez giełdę kryptowalutową Binance, rynek tokenizowanych aktywów świata rzeczywistego (RWA) odnotował 50% wzrost w ciągu ostatniego roku. Obecnie jego łączna wartość to 1,3 miliarda dolarów (5,6 miliarda złotych), a zdaniem analityków to dopiero początek!
Proces tokenizacji przekształca prawa do aktywów w cyfrowy token, którym można łatwo handlować na platformach opartych o blockchain, czyli technologię stojącą za kryptowalutami. Wyobraź sobie, że posiadasz obraz znanego malarza lub wyjątkowo rzadką butelkę whisky. Są to namacalne aktywa świata rzeczywistego, które mogą posiadać sporą wartość inwestycyjną. Dzięki tokenizacji wartość ta może zostać zapisana w formie cyfrowej, co stwarza wiele nowych możliwości.
Własność po nowemu dzięki tokenizacji
Tokenizacja realnych aktywów przynosi szereg korzyści, do których należą:
• Dodatkowa płynność - tokenizowane aktywa mogą być przedmiotem obrotu 24/7 na globalnych zdecentralizowanych giełdach, zamiast polegać na tradycyjnych rynkach, które są ograniczone geograficznie i czasowo.
• Ułamkowa własność - tokeny można podzielić na bardzo małe części, umożliwiając większej liczbie inwestorów dostęp do aktywów o wysokiej wartości, takich jak nieruchomości, sztuka i metale szlachetne.
• Przejrzystość – blockchain zapewnia odporny na manipulacje zapis własności tokenów i transakcji, który jest w 100% przejrzysty.
• Programowalność - inteligentne kontrakty i tokeny automatyzują wiele kwestii biznesowych, takich jak dywidendy, czy compliance.
"Tokenizacja będzie kluczem do połączenia tradycyjnych finansów (określanych mianem TradFi) i zdecentralizowanych finansów (DeFi) przyszłości. Zapewnia sposób na integrację rzeczywistych aktywów z przejrzystym ekosystemem łańcucha DeFi” – mówi Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.
Rynek tokenizacji do 2030 roku osiągnie wycenę 16 bilionów dolarów
Binance w swoim badaniu z września 2023 roku podaje, że obecna wartość rynku RWA wynosi 1,3 miliarda dolarów, przy liczbie ponad 40 tysięcy aktywnych użytkowników. Chociaż liczba tych użytkowników podwoiła się w przeciągu roku, to zdaniem giełdy, rynek cały czas daleki jest od rozwinięcia swojego pełnego potencjału.
Potwierdzają to informacje od Boston Consulting Group, który oszacował wartość globalnego rynku tokenizacji niepłynnych aktywów na 16 bilionów dolarów (niemal 70 bilionów złotych) do 2030 roku.
„Biorąc pod uwagę, że ogólna wartość globalnych aktywów jest szacowana na 900 bilionów dolarów, aktywa tokenizowane stanowią cały czas niewielki ułamek tej wartości. Przestrzeń do wzrostu jest więc ogromna” – prognozuje Katarzyna Wabik z Binance Poland.
Możliwości i szanse tokenizacji aktywów
Tokenizacja może zdemokratyzować inwestycje, czyniąc je bardziej dostępnymi dla przeciętnego Kowalskiego. Będzie to prowadzić do bardziej sprawiedliwego podziału bogactwa i możliwości inwestycyjnych. Służyć temu będzie wielu nowych produktów i usług finansowych, które powstają jak grzyby po deszczu. Na przykład, popularne stają się tokeny reprezentujące koszyki różnych aktywów, zapewniając inwestorom większą dywersyfikację.
W miarę jak tokenizacja będzie zyskiwać na popularności, prawdopodobne są także zmiany w ramach regulacyjnych, które będą musiały zostać lepiej dostosowane do tej nowej formy własności. Może to ułatwić firmom i osobom fizycznym tokenizację aktywów, jeszcze bardziej pobudzając rynek.
„Tokenizacja otwiera przed nami nowe możliwości, szczególnie na rynkach, które wcześniej były niepłynne lub trudne w handlu. Może to znacznie rozszerzyć ogólny rynek aktywów świata rzeczywistego, przynosząc korzyści zarówno kupującym, jak i sprzedającym” – podsumowuje Katarzyna Wabik.
Dodatkowe informacje o Binance
Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, a w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne. Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cyfrowe-dobra-jednak-realne-zyski-branza-tokenizacji-jest-juz-warta-ponad-5-miliardow-zlotych